Yabancıya KDV istisnasının etkisi sınırlı oldu

Mayıs başında yürürlüğe giren yabancıya ve gurbetçiye KDV istisnası, bir önceki yıla göre 163, bir önceki aya göre ise 151 adet daha fazla konutun satılmasını...

Yabancıya KDV istisnasının etkisi sınırlı oldu

Mayıs başında yürürlüğe giren yabancıya ve gurbetçiye KDV istisnası, bir önceki yıla göre 163, bir önceki aya göre ise 151 adet daha fazla konutun satılmasını sağladı.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün yayımladığı konut istatistikleri raporunda, Mayıs ayında yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artarak bin 775 oldu. Yabancıya konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre 163, bir önceki aya göre ise 151 konut daha fazla gerçekleşti.
Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2017’de ilk sırayı 530 konut satışı ile İstanbul alırken, ikinci sırada 442 konut satışı ile Antalya, üçüncü sırada 123 konut satışı ile Trabzon, dördüncü sırada 120 konut satışı ile Bursa, beşinci sırada 92 konut satışı ile Yalova ve altıncı sırada da 69 konut satışı ile Mersin oldu.
Nisan ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 245 konut satın almıştı. Irak’ı sırasıyla, 185 konut ile Suudi Arabistan, 169 konut ile Kuveyt, 99 konut ile Rusya Federasyonu ve 81 konut ile Afganistan izledi.
Yabancıya KDV’siz konut satışı 5 Mayıs itibariyle yürürlüğe girmişti.

YASAL UYARI

Marmaristv.com.tr ’ nin yerel haberler bölümünde İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Marmaristv.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu haberlere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.

ÇOK OKUNANLAR

MARMARİS AJANDASI

Tümü