Sözütek: "Kayıt dışı ekonomiyle mücadele artırılmalı"

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Nihat Sözütek, yapılan denetimlere rağmen Adana’da kayıt dışı ekonominin önüne geçilemediğini...

Sözütek:
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Nihat Sözütek, yapılan denetimlere rağmen Adana’da kayıt dışı ekonominin önüne geçilemediğini söyledi.
Sözütek yaptığı açıklamada, Adana’da kayıt dışı ekonomi diye adlandırılan devlete ve birliğe kayıt yaptırmadan faaliyet gösteren yüzlerce esnaf bulunduğunu belirterek, \"Biz onlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. Valilik bize yardım ediyor. Ancak bunun bir türlü önüne geçemiyoruz. Denetimlerin mutlaka artırılması gerekiyor\" dedi.

\"Hem esnaf hem devlet kazanır\"
Kayıt dışının sadece bir alanda olmadığını belirten Sözütek, \"Korsan taksi, korsan servis, korsan döviz büroları bile var. Şu an Adana’da kayıt dışı olmayan esnaf türü yok. Ataların bir sözü var ’üzüm üzüme baka baka kararır’ diye. Bizim esnaf da korsan iş yerlerine bakarak kayıt dışına yöneliyor. Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınsa hem devlet, hem esnaf hem de Adana kazanacak\" diye konuştu.
En az vergi veren esnafın devlete yılda 2 bin lira ödediğini ancak kayıt dışı çalışanın 5 kuruş bile vergi vermediğini ifade eden Sözütek, kayıt dışının önüne denetimler artırılarak geçilebileceğini söyledi.

\"Suriyeliler de kayıt dışını artırdı\"
Nihat Sözütek, Adana ve çevre illere Suriye’deki savaştan kaçarak gelen sığınmacıların da kayıt dışı iş yeri açtığını ve haksız rekabete neden olduğunu vurgulayarak, \"Mersin’de Suriyeliler ekmek fabrikası açmış. Bütün bu bölgeye ekmek dağıtıyor. Bizim Adana’da bir sürü Suriyeli iş yeri var. Bunlar burada para kazanıyor ama vergi vermiyor. Öbür tarafta Türk esnaf vergi vererek bununla rekabet etmeye çalışıyor. En azından bu Suriyeliler iş yeri açıyorsa bir Türk esnafın üzerine açsın vergi versin\" dedi.

YASAL UYARI

Marmaristv.com.tr ’ nin yerel haberler bölümünde İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. Marmaristv.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu haberlere editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajans sorumludur.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.

ÇOK OKUNANLAR

MARMARİS AJANDASI

Tümü