Oscar töreninde bir Türk şefi

Marmarisli şef Cihan Kıpçak, gastronomi dünyasında büyük başarı yakalayan Türk şeflerden biri oldu. Kıpçak , Oscar ödül töreninde dünyanın en ünlü şeflerinden Wolfgang Puck’a eşlik edecek.

Oscar töreninde bir Türk şefi

Marmarisli şef Cihan Kıpçak, Türk mutfağının efsane isimlerinden biri haline geldi.Mutfakta Türk lezzetlerine kattığı yeni yorumlar onu Oscar töreninin aranan Türk şefi yaptı.

Başarılı şef Pouse Ctys adlı derginin konuğu oldu, merak edilen soruları yanıtladı.Oscar törenlerinin aranan Türk şefi başarı hikayesini anlattı. Kıpçak, Marmarisli. Ailesi de hala Marmaris’te yaşıyor. Turizm kökenli bir aileden gelen Cihan Kıpçak’ın annesi otel, babası restoran işletiyor. Genç şefin mutfağa ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Bilkent Üniversitesi, Turizm İşletmecili bölümünden mezun olduktan sonra İsviçre’ye gitti. Joel Robuchon, Guy SAVOY VE Alain Ducasse’ın restoranlarını yönetti. Genç şef Türkiye’ye döndükten sonra da mutfakta başarıdan başarıya koştu.

Cihan Kıpçak,bu yıl Dünyanın en ünlü şeflerinden Wolfgang Puck’a  Oscar töreninde eşlik edecek. Kıpçak, bu önemli göreve nasıl seçildiğini de şu sözlerle anlattı.

“Spago Beverly Hills’de Şef Wolfgang’a Türk lezzetlerinden oluşan bir tadım menüsü hazırladım. O gün yemekte El Pais’den bir yemek yazarı misafiri ile tadım yapmıştık. İkisi de çok etkilendiğini söyledi. Yemeği ayrandan yaptığım Pana Cotta ile bitirdim. Bunun üzerine masaya çağırıp alkışladılar. İstanbul’a döndüğümde, ortağı Alew Resnik buradaydı ve bana yaptığım yemeklerin fotoğrafını gösterdi ve Wolfgang Puck seni ve Türk yemeklerini Oscar töreninde görmek istiyor dedi. ilk defa kendisinin bir şefi bu törene davet ettiğini ekledi. Tabi çok şaşırdım ve mutlu oldum."

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.