"Muğla'nın ruhunda bağımsızlık var"

Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı, Muğla’nın yakın ve uzak tarihini bildiğini belirtti. Başkan Saatcı, “Muğla’nın ruhunda bağımsız var. Dikta edilen hiçbir düşünce bu topraklarda kabul görmemiştir” diye konuştu.

Fethiye Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Başkan Adayı Behçet Saatcı, Menteşe ziyaretlerine Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’yla başladı. Başkan Saatcı, sırasıyla Muğla İnşaat Mühendisleri Odası, Muğla Şehir Plancıları Odası, Muğla Makine Mühendisleri Odası, Muğla Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, Muğla Mimarlar Odası’na ziyaretler gerçekleştirdi. STK başkan, yönetim kurulu ve üyeleriyle bir araya gelip, karşılıklı görüş alışverişinde bulunan Başkan Saatcı, oda temsilcilerin projelerini dinleyip, notlar aldı. 

Muğla’nın uzak ve yakın tarihine yıllardan bu yana ilgi duyduğunu, sürekli olarak okuyup, araştırdığını kaydeden Başkan Saatcı, “Biliyorum Muğla’nın ruhunda bağımsızlık var. Dikta edilen hiçbir düşünde bu topraklarda kabul görmemiş ve hep isyanlar olmuş. Likyalılar’a kadar uzanan tarihte, Menteşeoğlu ve Osmanlı döneminde aynı durum var. Kurtuluş Savaşı’nda, Kocahan’da yapılan Kuvayi Milliye toplantılarını çok iyi bilirim. Ankara’daki siyaset baronlarının Muğla siyasetini dizayn etmesine bir tepkidir bizim hareketimiz. Ama akşam karar verip, sabah çıkmış bir insan değilim. Muğla’nın siyaseten Muğlalılar tarafından idare edilebileceğinisöylüyorum ve bu dikte edilen anlayışa karşı çıkıyorum. Bağımsız aday oldum. Bana soruyorlar ‘Burası Urfa, Adana değil ki senin arkanda bir aşiret yok, neden bağımsız oldun?’ Ben 20 yıllık tecrübeme, Fethiye’de yaptıklarıma ve halkımızla kurduğum iletişime güvenerek, Muğla’nın daha iyi yönetebileceği düşüncesiyle aday oldum.” dedi. 

Muğla’nın 5 yıllık büyükşehir sürecinde ahbap çavuş ilişkisiyle yönetilmek istendiğini sözlerine ekleyen Bağımsız Aday Saatcı, “Belediyecilik piyade askerliği gibidir. Ayak basmadığın yer senin değildir. Belediye başkanı yürüyecek, görecek, tadacak ve teneffüs edecek. Muğla 5 yıldır ilçelerdekiparti ilçe başkanları, samimi tanıdık ve dostlar vasıtasıyla yönetilmeye çalışıldı. Bu iş bu yüzden bu noktaya geldi. Öteki türlü belediye başkanı değil, bürokrat olursunuz. Maalesef Muğla’nın ilçeleri bürokratlar aracılığıyla yönetilmeye çalışıldı. Büyükşehir yasasının getirmiş olduğu ciddi sıkıntılar var. Bu durumu kabul ediyorum ancak yasa kötü, uygulayanlar yasadan da kötü olunca ortaya bu çıkıyor. Bizim büyükşehir belediyesi başkan adayı olmamızın sebebi budur.” diye konuştu.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.