Marmaris aktif turistin peşinde

Marmaris, aktif turistin peşinde. Marmaris Belediyesi, Hollanda’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük bisiklet ve yürüyüş fuarına katıldı. Fuarda, ziyaretçilere ve basına Marmaris Bisiklet Rotaları tanıtıldı.

Marmaris aktif turistin peşinde

Avrupa’da hızla yayılan bisiklet turizminden pay almak isteyen Marmaris adına Belediye yetkilileri bir kez daha Hollanda’daydı. Utrecht kentinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük bisiklet ve yürüyüş fuarında Marmaris Bisiklet Rotaları hem ziyaretçilere hem de basına tanıtıldı.

2-4 Mart tarihleri  arasında düzenlenen fuarda Marmaris Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner ve Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt 3 gün boyunca Hollandalılara Marmaris’teki bisiklet turizmi ve alternatif tatil olanaklarını anlattı. Fuarın ilk günü düzenlenen basın toplantısında ise Nisan ve Mayıs aylarında bisiklet rotalarını yerinde görüp makale yazmak isteyen basın mensuplarına bilgi verildi.

Fuarı ziyaret eden binlerce Hollandalının ortak özellikleri ise tatil için sıcak aylardan kaçınmaları, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeleri. Deniz-kum ve güneşi gün boyu kumsalda yatmak için değil de doğal güzellikleri fotoğraflamak amacıyla listesine alan bu kitle köyleri ve yerel kültürü, kırsal bölgeleri, ormanı, tarihi alanları görmeye öncelik tanıyor. Her şey dahil oteller yerine oda-kahvaltı sistemindeki otellerde konaklayan ve gün boyu yürüyerek ya da bisikletle bölgeyi gezen Hollandalılar daha çok orta yaş ve üstü. Bisiklet konusunda aşırı sportif olmayanların talepleri ise bulundukları bölgede elektrikli bisiklete kolay ulaşabilmeleri. Bu nedenle Marmarisli otelcilerin ve acentelerin mutlaka pedal çevirerek hareket eden elektrikli bisiklet modeli edinmeleri gerektiğini belirtiyorlar. Avrupa’da elektrikli bisiklete ilginin her yıl hızla arttığını belirten uzmanlar da “temiz ve sağlıklı çevre” isteyenlerin motorlu araçlar yerine artık şehiriçi ulaşımında ve doğa gezilerinde bu bisiklet türünü kullanmaya başladığını söylüyorlar.

Önümüzdeki yıl düzenlenecek fuarda “yılın rotası”na aday da gösterilen Marmaris’e bu yıl çok sayıda Hollandalı basın mensubunun gelerek rotayı yerinde incelemesi bekleniyor.


YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.