İlk duruşma 17 Nisan'da

Bozburun’da yaşayan sunucu Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana çiftinin iki köpeğini zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan komşuları hakkında, 4 aydan 3 yıla kadar hapis istendi. Zanlı 17 Nisan’da ilk kez hakim karşısına çıkacak.

İlk duruşma 17 Nisan'da

Ünlü sunucu Tanem Sivar ve eşi Edhem Dirvana’nın ‘Django’ ve ‘Pamuk’ isimli köpekleri, iddialara göre geçtiğimiz 7 Kasım’da komşuları K.Ü tarafından tarım ilacı ile zehirlenerek öldürüldü. Zanlı, olayın ardından gözaltına alındı. İşlemleri sonrası serbest bırakılan, itiraz üzerine ikinci kez gözaltına alınan zanlı, 22 Kasım 2017’de Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı. Avukatlarının itirazı sonucu Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği, sanığı serbest bıraktı.

Marmaris İlçe Jandarma Komutanlığı’nın yürüttüğü soruşturmada, bulunan tavuk eti parçaları, zanlının evinde poşet içindeki toz madde ile telef olan köpeklerin organları, İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü ile Jandarma Genel Merkezi Kriminoloji Laboratuvarı’nda incelendi. İnceleme sonucunda, evdeki poşet ile köpekleri zehirleyen maddenin, ‘metomilin’ adlı tarım ilacı olduğu tespit edildi. İfade veren iki tanık da köpeklerin zehirlendiği gün çevrede şüpheli dışında kimsenin bulunmadığını söyledi. Ayrıca köpeklerden nefret ettiğini, sosyal medyada ve çevrede sürekli bunu dile getirdiğini kaydetti. Savcılık, elde edilen delil ve bilgiler doğrultusunda, Edhem Dirvana ve annesi  Zeynep Dirvana’nın şikayetçi olduğu zanlı hakkında, köpekleri zehirlediği suçlamasıyla iddianame hazırladı. Zanlının, Türk Ceza Kanunu’nun 151/2 maddesi kapsamında ‘mala zarar verme’ suçundan, 4 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezasına çarptırılması istendi. Sanık Marmaris Asliye Ceza Mahkemesi’nde 17 Nisan Salı günü ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Köpeklerin zehirlenmelerin ardından zanlının, kendi evinde av tüfeğiyle ateş açtığı görüntüler ortaya çıkmıştı.Yaşanılan acı olayın ardından hayvan hakları savunucuları ve avukatlarla basın açıklaması yapan çift, hayvanlara karşı artan şiddet ve tacize ‘Artık yeter’ demişti. Olay, hayvanlara şiddet uygulayanlar ya da hayvanları öldürenlerle ilgili ilgili yaptırımların artırılmasını sağlayan kanunun bir an önce çıkması için talebi artırmıştı.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.