Sedat KİRT Sedat KİRT sedatkirt@hotmail.com

Türkiye'nin Turizmdeki Yeri Ne ?

Bugün sizlere Türkiye’nin Dünya turizmindeki yerinden söz edeceğiz.

Henüz birkaç gün önce açıklanan ve ülkemizde herhangi bir değerlendirmeye alınmamış bir raporun ayrıntılarına bakacağız. Rapor, Dünya’nın ekonomik gidişatını sürekli gözlemleyen, her ülkeden uzman kuruluşlarla ekonomik verileri değerlendiren bir rapor. Raporu hazırlayan kurum, Dünya Ekonomik Forumu. Ekonomik verileri tüm ayrıntılarıyla toplayıp her türlü ticari analizleri yapan ve gerçekçi bir bakış açısıyla gerek ülkelerin kendi ekonomik durumlarını anlamalarına, gerekse küresel firmaların yatırımlarına yön vermelerine yardımcı olan raporlar hazırlar bu kuruluş.

Geçtiğimiz hafta “2017 yılı Seyahat ve Turizm Rekabet” raporunu yayınladılar. 2 yılda bir yayınlanan bu rapor, hangi ülke turizmin hangi alanında ne durumda, diğer ülkelere göre neyi eksik neyi fazla ve tabii ki genel olarak da kaçıncı sırada şeklinde bilgileri tüm ayrıntılarıyla ortaya koyuyor. Tam 387 sayfalık bir rapor, 136 ülke mercek altına alınmış. 90 ayrı kategoride ülkelerin turizme yönelik ekonomik verileri değerlendirilmiş ve her kategori için ayrı ayrı sıralama yapılmış. Bu kategorilerin ortalaması ile her ülkenin diğer ülkelere karşı rekabet gücü bulunmuş. Biz size diğer ülkeleri değil ama, güzel Türkiyemiz’in durumunu anlatmaya çalışacağız burada. Dünya Ekonomik Forumu ülkemizle ilgili veriler için TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi ile birlikte çalışmış bu rapor için. İleride, yeri geldiğinde diğer ülkelerin analizlerine de bakacağımızı belirtelim.

Türkiye’nin ayrıntılarına geçmeden önce turizm ne kadar büyük bir sektör haline gelmiş, Dünya neden turizmin peşinden koşuyor, rakamlarla açıklamaya çalışacağım.

DÜNYA EKONOMİSİNİN YÜZDE 10’U TURİZMDEN

Seyahat ve Turizm Rekabeti Raporu’na göre turizm sektörü tüm Dünya’daki harcamaların yüzde 10’unu kapsıyor. Yaklaşık 7.6 trilyon dolar turizm sektöründe harcanmış 2016 yılı içerisinde. Yani, Dünya ekonomisine yön veren birkaç sektörden birisi. Aynı zamanda Dünya üzerinde iş sahibi olan her 10 kişiden birisi de turizm ve seyahat sektöründe çalışıyor. 292 milyon kişinin turizm ve seyahat endüstrisinden ekmek yediğini söylüyor rapor. Yine 2016 yılında 1.2 milyar insanın uluslararası seyahat ettiğini, bu rakamın 2015’e göre 46 milyon daha fazla seyahat anlamına geldiğini öğreniyoruz. 2030’da ülkeler arası seyahat edenlerin sayısının 1.8 milyara ulaşması bekleniyor. Bu nedenle raporun teması “sürdürülebilir turizm” üzerine kurulmuş ki, Dünya bu sektöre gözü gibi baksın ve sektörü yok etmeden daha çok kişinin geçimini sağlasın.

Rapordaki genel ve önemli verilerden birisi her 30 yeni turistin 1 kişiye daha iş olanağı sağladığı yönünde. Ayrıca, diğer sektörlere göre kadın çalışan sayısı 2 kat fazla.

TURİZM HAREKETİ GÜNEY YARIMKÜREYE YAYILIYOR

Ortaya çıkan bir gerçek de turizmin ekseninin yavaş yavaş güney yarım küreye kaydığı yönünde. Biliyorsunuz, genelde Avrupa, ABD, Asya kıtası turizm hareketinin yoğun olduğu kıtalar. Gelecekte de böyle sürecek ama Afrika, Güney Amerika, Avustralya, Okyanus ülkelerine doğru da bir ilgi oluşmuş görünüyor. Gelecekte bu bölgeler daha fazla turist çekecek kesinlikle.

TURİZMDE EN GÜÇLÜ 10 ÜLKE

Şimdi geçelim, ülkemizi ilgilendiren bölüme. Tabii, ilk akla gelen soruyla başlayalım; Seyahat ve Turizm sektöründe Dünya’nın ilk 10’u kim? Yani “turizm liginin şampiyonlar grubu” kimlerden oluşuyor? Burada en çok turisti çeken ülke diye düşünmeyin. Bu sıralama yukarıda söylediğimiz gibi 90 ayrı açıdan yapılan değerlendirmeye göre turizm sektörünün “en güçlü ülkeleri”ni ortaya koyuyor.

  1. İspanya (2. Kez)

  2. Fransa

  3. Almanya

  4. Japonya (5 sıra atlayarak bu seviyeyi yakalamış)

  5. Birleşik Krallık

  6. ABD (2 sıra gerilemiş)

  7. Avustralya

  8. İtalya

  9. Kanada (1 sıra yükselmiş)

  10. İsviçre (4 sıra gerilemiş)

TÜRKİYE 44. SIRADA

Peki, cennet vatanımız, güzel Türkiyemiz nerede? 90 ayrı turizm ve seyahat verisine göre alınan ortalamaya bakıldığında; 136 ülke arasında 44. sıradayız. Bir kez daha hatırlatalım, bu gelen turist veya elde edilen kazanç ortalaması değil. Turizmi, altyapısı sağlam, kalıcı, sürdürülebilir, istihdam sağlayıcı, çevreyi koruyucu, müşteri memnuniyeti açılardan değerlendirerek bulunan sıralama. “En güçlü”ler listesi yani. Biz, 44. sıradaymışız.

90 değerlendirmenin hepsine değil ama önemli olanlarına bakalım ve hangisinde kaçıncı olduğumuzu da açıklamaya çalışalım;

- Ülkede turizm sektörüne tanınan öncelik açısından; 87. Sıradayız

- İnsan kaynaklarını ve işgücünü turizm sektöründe doğru değerlendirme açısından; 94. Sıradayız

- Turizm sektöründe sağlık ve temizlik açısından; 64. Sıradayız

- Emniyet ve güvenlik açısından; 116

- Fiyat rekabeti açısından; 70

- Doğal, kültürel, tarihi çevrenin sürekliliğinin sağlanması/korunması; 112

- Havaalanı altyapısı; 14

- Şehirlerimizin ve limanların altyapısı; 54

- Turizm hizmetlerindeki altyapı; 42

- Kültürel kaynak zenginliği ve iş seyahatleri; 16

İşte tüm bu sonuçlara göre Türkiye 2015’teki yerini korumuş oluyor ve yine “turizm sektörü en güçlü ülkeler listesi”nde 44. olarak karşımıza çıkıyor. Tek fark, raporda 2015’te 141 ülke varken 2017’de 136 ülke değerlendirmeye alınmış.

BOOKING.COM’DA YASAĞI DELDİLER!

Çok tartışılan booking.com sitesinini yasaklanması otelcilerin, özellikle de küçük otelcilerin ciddi şekilde rezervasyon kaybına neden olmuştu hatırlarsanız. Bölgemizdeki otelcilerle yaptığımız görüşmelere göre yurtdışından gelen rezervasyonlarda sorun yok ama yurtiçi rezervasyonlarının önü çok kesilmiş. Bu konuda 2 gelişme var; birisi dün Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi açıkladı. Soruna çözüm bulmak için firma yetkilileri ile görüşmeler sürüyor. Olumlu bir gelişme. Umarız yakın zamanda bir çözüm bulunacaktır. Asıl ilginç gelişme ise sektörün kendi içinde çözümü yaratmış olması; duyduğumuza göre yurtiçinde yasaklanan booking.com sitesine erişemeyen vatandaşlarımız akıllı telefonlarına ücretsiz bazı uygulamalar yükleyerek sanki yurtdışından kayıt yaptırıyor gibi yurtiçi rezervasyonlarını yaptırmaya başlamışlar bile. Bu uygulamalar ile booking.com sitesine giriş yapıp, yurtiçinde dilediğiniz otele istediğiniz gibi rezervasyon talebinizi gönderiyorsunuz. Yani, “dijital dünyada” yasaklama bir kez daha çözüm olmadı anladığımız kadarıyla. İşin bizim açımızdan sevindirici yanı, zor durumdaki küçük otellerimizin yerli müşterilerine ulaşabilmiş olması tabii ki, yoksa kuralları delen bir uygulama yerine Devletimizin yetkilileri ile ortak çözüm bulunması asıl arzumuz.

 

ALMANYA’DAN RUS TURİST GETİRMEK

Diğer gelişme ise, Marmaris’e Almanya’dan gelen bir acente grubuyla ilgili. Almanya’da yaşayan ve sayıları 4 milyona yaklaşan Rus ve Ukrayna asıllı Almanların kurmuş oldukları acenteler bunlar. Birkaç ay önce Dalaman Havalimanı işletmeci firması ile TÜRSAB Marmaris BYK’nın ortak çalışmasıyla Almanya’nın farklı kentlerinde bölge tanıtımımız yapılmıştı. Şimdi o acentelerin en çok satış yapanları bölgemizde ağırlandı. Türkiye’ye büyük ilgileri var ve Alman-Rus karışımı bir tatil anlayışına sahipler haliyle. Bu acentelere yönelik bu özel adımları ne mutlu ki bölgemizin işletmeleri, kurumları birlikte atıyorlar ve farkında olunmayan bir pazardan alternatif turizm hareketi yaratmaya çalışıyorlar. Hem Dalaman Havalimanı işletmesine, hem de TÜRSAB’a bu özel çaba için teşekkür ediyoruz.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.