Turizmde tuvalet hep sorun olmuştur

Sadece ülkemiz için değil, tuvalet özellikle turizm ve turist için hep sorun olur. İsrail’in Doğu Filistin Bölgesindeki ‘Ağlama Duvarı’ndan tutun da, Venedik’in St. Peter meydanından, Yunan Adalarındaki bazı kiliselerin yakınındaki   tuvaletlere kadar büyük turist grup ziyaretlerinin yapıldığı yerlerde bazen kuyrukta bekler, bazen de burnunuzu tıkayarak çıkarsınız. . 

Marmaris’in Orhaniye Mahallesi hudutları içindeki ‘Kız Kumu’ mevkiindeki seyyar iki tuvalet kabininin kötü görüntüsü yerel ve ulusal basında fotoğraflı olarak yer aldı. Burada daha önce bir kahve ve restoran vardı. Hatta aynı işletme turistik bazı objeler de satardı. Yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle ilgililerce yıkıldı. ‘Kuz Kumu’ daha görsel ve doğal görüntüye kavuşunca özellikle yerel basında bu gelişmeye olumlu yorumlarla yer verilmişti. Ancak tur düzenleyen seyahat acentelerinin köy turu gezi noktalarından birisi olan Kız Kumu yine sezonda günlük binlerle ifade edilen sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmeye devam ediyor. Buraya kadar her şey güzel değil mi? Ama olmadı. Yine sorun var. Yerel sivil toplum kuruluşu olan bir dernek ilgililerin de verdiği izinle buraya iki adet seyyar tuvalet koymuş. Bu tuvaletler devamlı bakımı yapılamadığından yine kötü görüntü ve koku vermeye başlamış. Anılan sorun bakın gazeteye nasıl yansıyor. Bundan ayrı yorumlar da oldu. Onlara yer vermedim. 

Tuvaletlerin temizliğini sırayla kendilerinin yaptığını belirten turizmci Necdet Demiray şöyle diyor: "Buraya günde ortalama 3 bin kişi geliyor. Tabii ki gelsinler, turizm adına çok güzel. Ama burada sadece iki tuvalet var. Büyük özveriyle saat 07.30’dan itibaren periyodik olarak belli aralıklarla tuvaletler 5- 6 kez tarafımızdan temizleniyor. Günde 3 bin kişiye 2 tuvalet düşüyor. Orhaniyeliler olarak ‘Kızkumu Çevre ve Turizm Derneği’ni kurduk. Bunu iktisadi işletme haline getirerek buradaki düzenlemeye talip olduk. Gerekli izinler alındı. Çok kısa zaman içinde bu tuvaletlerin sayıları daha da arttırılarak, birer tane de görevli konularak sorunu çözmeyi düşünüyoruz" deniliyor… 

Bazı sorunları çözerken önceden iyi bir planlama yapmıyoruz veya yapamıyoruz. Oysa sorun basit ve çok kolay. Burada bir tesis vardı ve yıktırıldı. Tuvaletinden istifade ediliyordu. Böyle iyi oldu veya kötü oldu. Ağzı olan konuştu. Bana göre bunlara hiç gerek yoktu. Tesis olmayınca tuvalete de gerek yoktu. Kız Kumu yakınında Orhaniye Mahallesi ile Turgut, Bayır  

gibi yakın mahalleler ve mola yerleri var. Tuvalet ihtiyacı olanlar hem buraları görmüş olurlar, hem de camileri olan yerlerdeki tuvaletlerden acil durumlarda yararlanabilirler. Bu neye benziyor biliyor musunuz? Dalaman Hava Alanı uzak olduğu için Marmaris yakınına, örneğin Değirmen Yanı’na hava alanı yapmayı düşünen kafalara benziyor. Her ziyaret yerine tuvalet olmaz. Arıtma olmayacağı için kirli suları vidanjörlerle taşımak deyim yerindeyse deliye postekinin tüyünü saydırmaya benzer. Bana göre tuvalete hiç gerek yok. Hangi tür tuvaleti koyar, sayısını arttırırsanız oraya gelenler sanki tuvalet kullanmaya gelenler olur. Akıntısı olmayan denize pis su kaçağı, sızdırması mutlaka olacaktır. Zaten sığ alanın tabanındaki kırmızı şerit görüntüsündeki kum jeolojik veya başka etkenlerle eski yerinden daha derine doğru kayıyor. Burası koruma ve gözlem altında olması gerekir. Kendimize sorun çıkarmayalım. Herkes tura çıkarken biraz daha tasarruflu ve az tüketici olsun. Abur cubur yiyip içmesin. En azından gereksinmeyi köy yerleşim yerlerinde yapalım. Anam rahmetliye bu yazıyı okusaydım, “Aklınla bin yaşa oğlum” derdi. Bilmem siz değerli okurlar ne diyeceksiniz?      

 

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.