"Turizmci ağlamaz"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı  Marmaris’i ziyaret etti. Bu ziyaret önemliydi. Zira 24 Mayıs 2016 tarihinden bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüten Avcı’nın Marmaris’e ilk ziyaretiydi.

Avcı Marmaris’te GETOB Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Daha sonra da turizmcilere yönelik bir konuşma yaptı. Turizmcileri bilemem ancak bir basın mensubu olarak Bakan Avcı’nın konuşmasını bölge turizmi için biraz hayal kırıklığı yaratacak ölçüde buldum. Konuşmanın içeriği Bakan Avcı’nın Türkiye’nin başka illerinde yaptığı açıklamalarla neredeyse  bire bir aynıydı. Muğla, İstanbul ve Antalya’dan sonra Türkiye’nin üçüncü büyük turizm ilçesi. Marmaris, Muğla’nın baş aktörlerinden biri.  Bu nedenle bölgenin sorunlarına, ihtiyaçlarına ve planlamasına yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın politikasına dair bir şeyler duymak iyi olurdu diye düşünüyorum.

Ancak Nabi Avcı’nın toplantıya damga vuran açıklaması “turizmci ağlamaz” oldu.  Bu konuşmanın öncesinde GETOB toplantısına katılan Bakan Avcı’nın neden böyle bir açıklama yaptığı da merak konusu oldu.  Bu turizmciye bir mesaj mıydı?  GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu’na bu açıklamayı sordum. Bülbüloğlu, Nabi Avcı’nın bu sözleri kötü niyetli  söylemediğini düşünüyor ve sözlerine ekliyor “ bizim ağlanacak halimiz var aslında”

Bakan Avcı’nın ziyaretini en iyi şekilde değerlendiren ise şüphesiz Güney Ege Otelciler ve İşletmeciler Birliği oldu.  GETOB toplantısına başkanlık eden Nabi Avcı bir saati aşkın süre turizmcileri dinledi. Turizmcilerin Dalaman Havalimanı için uçuş desteği talebine de olumlu yanıt verdi.  Bakan Avcı,  Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı ile görüşeceğini ve  Dalaman’a uçuş koymak için elinden geleni yapacağını söyledi. Bu açıklama aslında sorunlarıyla birlikte çözüm önerilerini de  dile getiren turizmcileri umutlandırdı. Bu konudaki gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.