Sedat KİRT Sedat KİRT sedatkirt@hotmail.com

Spor Turizmi Gerçeği

Marmaris dopdolu, hareketli, renkli bir haftasonunu geride bıraktı. Marmaris Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Runmarisrun” isimli spor ve eğlence organizasyonu hem Marmarislilere, hem de spor yapmak, güzel zaman geçirmek için şehir dışından gelen misafirlerimize gerçekten dolu dolu bir program sundu. İşte bu haftaki programımızın ilk konusu “spor turizmi”.

MARMARİS KOŞMAYI SEVDİ!

Marmaris Belediyesi, son 10 yıldır, turizmi çeşitlendirmek amacıyla birbirinden farklı projeler hazırlıyor ve hayata geçiriyor. Daha önceki yazılarımızda söz etmiştik; aktif tatil merkezi Marmaris, bisiklet rotaları ve yolları, kırsal turizm bu çeşitliliği yaratmak ve sürdürülebilir turizm yapmak için Belediye öncülüğünde hazırlanan projelerden bazıları. Tüm bu projelerde ana unsur, farklı kitlelere farklı zaman dilimlerinde hizmet sunarak turizmin yıl boyuna yayılmasını sağlamak. İşte “Runmarisrun” projesi de bunun son halkası.

Marmaris’in muhteşem sahil yolunda koşulan ve tam anlamıyla 7’den 70’e herkesin katılabildiği bir organizasyon “Runmarisrun”. 4 ayrı mesafede, isteyen ödül kazanmak için, isteyen performansını test etmek için, isteyen de yalnızca keyif almak, eğlenmek için bu yarışa katıldı. Toplamda 1200 civarında kişi Pazar sabahı erken saatlerde bu keyfi yaşadı. Bunların çoğu Marmaris dışından gelip bu yarışa katılanlardı. İstanbul’dan, Ankara’dan, Antalya’dan, İzmir’den, Konya’dan, birçok ilden yarışmacı vardı. Havanın da güzel olması ve işin için ailelerin de katılmasıyla Atatürk Meydanı doldu, taştı. Spora bir de ünlü isimlerin konserleri eşlik edince ortaya olağanüstü güzellikte bir haftasonu çıktı.

SPOR KENTİ MARMARİS

İşte spor turizmi ve çağdaş standartlarda bir turizm kenti böyle olunuyor. Kapanış konserini veren Buray da Marmarislilere seslenirken buna vurgu yaptı. “Muhteşem bir yerde yaşıyorsunuz, çok şanslısınız, değerini bilin” dedi. Marmaris, sahip olduğu üstün doğa şartları nedeniyle birçok spor dalında organizasyon düzenleyebilecek bir noktaya gelmiş bulunuyor. Henüz Mart ayı başında düzenlenen ve yine Türkiye’nin dört bir yanından sporcuların katıldığı Duatlon yarışlarından sonra Triatlon Federasyonu yetkililerinin düşünceleri bunlar. Hatırlayalım; 2005 yılında Denizcilik Festivali ile başlayan süreçte bugüne kadar üniversiteler arası spor oyunları, açık su yüzme yarışları, bisiklet yarışları, farklı branşlarda onlarca Türkiye şampiyonası gibi çok sayıda spor etkinliği zaten düzenleniyordu. Ancak artık Marmaris’in daha üst düzey ve daha profesyonel organizasyonlara geçtiği bir süreç başladı. “Spor Kenti Marmaris” sloganı gerçeğe dönüşmeye, özellikle doğa sporları alanında sporla yaşayan bir kent oluşmaya başladı. Spor turizminin kazancı da hissedilir seviyelere ulaştı. Spor için gelen ekiplerin otel konaklamasına, yeme-içmeye, eğlenmeye, hediyelik alışverişine herşey dahil konaklayan misafirlerden daha çok para harcadığı açık şekilde görülüyor. Şimdi, spor turizmindeki Dünya’da ve ülkemizdeki rakamlara bir bakalım;

MARMARİS’İN HEDEFİ “YÜZDE 25 SPOR TURİZMİ” OLMALI

Spor turizmi, 2015 yılı verilerine göre dünya genelinde 180 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olmasının yanında, her yıl %14 oranında büyüme kaydediyor. Bazı ülkelerde turizm gelirlerinin %25’ini oluşturacak kadar büyük bir sektör durumuna gelen spor turizmi ülkemiz için de önemli bir gelir kaynağı olarak göze çarpıyor. 2014 yılının sonunda Türkiye’de spor yapan yabancı turistlerin sayısı 550 bini aştığı gibi, bu turistler tarafından yapılan toplam harcama rakamı 900 milyon doların üzerine çıktı. 2015 yılında ise ülkemizin daha da parlak sonuçlara ulaştığı görüldü. Örneğin, spor turizminin en önemli merkezi olan Antalya futbol, golf, tenis, yüzme ve okçuluk başta olmak üzere birçok dalda verdiği hizmetler ile ülke ekonomisine 500 milyon avro kazandırdı. Ancak, dışa dayalı spor turizmi de diğer turizm alanlarında olduğu gibi son 2 yıldır inişe geçmiş bulunuyor. Normal şartlar altında Marmaris’te düzenlenecek organizasyonlara yabancı sporcuları da çekmeye başladığımız zaman Marmaris turizm gelirlerinin yüzde 25’ini spor turizminden, hem de düşük sezonlardaki çalışmalarla elde etmememiz için hiçbir neden görülmüyor.

OTELLER İÇİN DÜŞÜK SEZONDA UMUT KAPISI

Burada işi yalnızca devlet kurumlarından, yerel yönetimlerden de beklememek gerekiyor. Öyle organizasyonlar var ki, otelcilerimizin kendi başına boş bir oteli yüzde yüz doldurabileceği ve yalnızca otel içinde gerçekleşen sportif faaliyetler bunlar. Nedir? Örneğin satranç, örneğin briç, örneğin dart turnuvaları. Aktif bir veya birkaç otelci biraraya gelerek, federasyonlarla yapacakları anlaşmalar sonrasında düzenleyebilecekleri ve otellerini düşük sezonda doldurabilecekleri en basit etkinlikler.

Nisan ayı sonunda yine Marmaris Belediyesi’nin katkılarıyla bir triatlon yarışı olduğunu da hatırlatalım. Ayrıca, Belediye yönetimi, ülkemizde, hatta Dünyada örneği olmayan bir alanda daha özel bir organizasyona daha hazırlıklarını başlattı ama bunun ayrıntılarına girmek için henüz çok erken. Proje ayrıntılarıyla ortaya çıktıktan sonra sizlerle burada paylaşacağımızı belirtip spor turizmi dosyamızı kapatalım.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.