NATO ve büyük skandal

Geçtiğimiz birkaç gün öncesinde NATO Üyesi Norveç’te yapılan bir tatbikat seneryosunda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarının harekât senaryosu düşman tablosunda kullanıldığını öğrenmiştik. Bu büyük Skandal’ın öncesinde örneğin Ege’deki bir deniz tatbikatında ‘Muavenet’ adlı savaş gemimiz bir Amerikan Savaş Gemisinden atılan güdümlü füze ile vurulmuş, beş askerimiz şehit edilmişti. Buna Irak’ta askerlerimizin başıma çuval giydirme başta olmak üzere ufaklı büyüklü daha başka olayları da ekleyebiliriz.  

Anılan en son olay sonrasında Dışişlerimiz ve Genelkurmay Başkanlığımız gelişmeyi protesto ettiklerini bildirmişler, tatbikata katılan askerlerimizi de derhal geriye çekmişlerdir. NATO   Genel Sekreterliğinin gönderdiği özür dileme mesajının iki defa da olsa yeterli olmadığı, bu olayın arkasında hangi ajan ve mihrakların rol oynadığının  hukuken araştırılması istenmiştir.  NATO’da TMR’de görev yapmış emekli bir asker olarak bu menfur olayı şiddetle kınıyorum,.

Bilindiği üzere Skandalın ortaya çıkmasından sonra NATO Genel Sekreteri ve Norveç’teki   Ortak Harekât Merkezi Komutanlığı konuya ilişkin özür mektubu yayınlamış, Meydana gelen hatadan dolayı özür dilenerek olayın tek bir kişinin eylemlerinden kaynaklandığı, NATO’nun görüşlerinin yansıtmadığı belirtilmiştir.

Bu olay sonrası Belçika’nın Brüksel Şehrindeki NATO Genel Sekreterliği ile Türk Askeri  Temsilciliği (TMR) ve  NATO Nezdindeki Dışişleri Daimi Delegasyonu arasında yoğun görüşmeler olacağı kesindir. Olayı bazı siyasilerin “NATO’dan çıkalım” tarzındaki kolay çıkışları yerine NATO’nun ikinci büyük askeri gücüne sahip bir müttefiki olarak akıl, sağduyu ve özgüvenimizle her türlü hukuk kuralları içinde bilakis NATO’da kalarak kovuşturmayı sürdürmemiz daha yararlı olacaktır. Bekli de bunu yapan veya yaptıranların amacı bu yolla Türkiye’yi bu örgütten çıkarmak olduğu da düşünülmelidir

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.