Karakter Meselesi

Bir insanın karakteri,  hayatını belirler…

Bir liderin karakteri bir milletin geleceğini….. Her şey karakter meselesi

Mustafa Kemal Atatürk, annesiyle vedalaştı. Samsun’a doğru yola çıkmadan önce uyardılar: “Karadeniz’de gemini batıracaklar…” Mustafa Kemal için yakalanmak, hapsolmak, sürülmek, düşündüklerini yapmaktan alıkonulmak ölmekle eşitti. Kararını verdi. Yola çıktı…

Samsun’a çıkmak karakter meselesi…

Mustafa Kemal, Samsun’a çıkıp, Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.   İtilaf  Devletleri İstanbul’u işgal etmiş, vatan düşman eliyle kuşatılmıştı.Cephede savaş devam  ederken, Mustafa Kemal bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini  inşa etti. Bir genelge yayınladı.Ankara’da olağanüstü yetkilere sahip bir meclis toplanacağını duyurdu. Olağanüstü yetkilere sahip meclis 23 Nisan 1920’de açıldı.

Demokratik olmak, milletine güvenmek bir karakter meselesi….

Mustafa Kemal ve arkadaşları İşgal altındaki bir ülkenin kurtuluşu için silah arkadaşlarıyla mücadele etti. Onlar vatanları için savaşırken, İstanbul’daki vatan hainleri Mustafa Kemal ve arkadaşlarının idam edilmesi için lobi yaptı. Vahdettin 24 Mayıs 1920’de Atatürk ve silah arkadaşlarının idam kararını onayladı.Rütbelerini, nişanları ellerinden alındı. Mallarına el konuldu.

Rütbesiz, beş parasız  yüreğine inanarak vatanını sevmek,yoluna devam etmek  karakter meselesi….

Mustafa Kemal ve arkadaşları için  idam fermanını düzenleyenler; Padişah Vahdettin, Sadrazam Damat Ferid, Şeyhülislam Dürrizade Abdullah ve Mustafa Sabri, İngilizlere sığınarak kaçıp gittiler.. Canlarını kaçarak kurtardılar.Atatürk Bandırma Vapuru’yla, ölüme gideceğini bile bile  bir milleti bağımsızlığına kavuşturdu.  Vahdettin ve beraberindekiler bir geminin güvertesinde fare gibi İngilizlere sığınıp canını kurtardı.

Bağımsızlık karakter meselesi...

Bugün Atatürk’ün doğum günü.  Kutlu olsun Büyük Atatürk…

Senin yolundan gitmek karakter meselesi…

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Mustafa Kemali sevmek karakter meselesi....Mustafa Kemalin yolunda yürümek karakter meselesi......Inandiklaini paylaşmakta karakter meselesi....Karaterli , Cumhuriyet sevdalısı olanlara selam olsun.....

0 Fahriye karaman, 21.05.2017 01:04