Cem Öğretir'le öğrendik...

Hafta sonumu İzmir’de ATV Ana Haber spikeri Cem Öğretir’in, Diksiyon, İletişim ve Beden Dili eğitimine katılarak geçirmeyi tercih ettim. 8 saat yorucu bir yolculuk yaptım. Hiç bu kadar yorulduğumu hatırlamıyorum. ‘’Bir eğitim için değer mi? ‘’ dedi çevremde ki insanlar.

Değer, gerçekten kendini bu kadar iyi yetiştiren insanları dinlemeye, izlemeye değer. Öncelikle saat 12.00’de başlayıp, saat 18.00’e kadar süren bir eğitimdi ve sadece 45 dakika ara verildi. Genelde bu tarz konferanslarda başrol’de olan insanlar sahne’de en fazla 2-3 saat arası duruyor. Fakat Sayın Öğretir, bütün gününü bize ayırdı. Öncelikle bu özveri için çok teşekkür ediyorum.

Konferans başlamadan önce Cem Öğretir bize çıkışta nasıl bir ifade ve düşünce içinde olacağımızı söylemişti ve çokta iddialı olduğunu belirtti. Bu özgüven bana fazla geldi tabi. Fakat öyle bir başlangıç yaptı ki, şaşkınlık içinde izledim.

Öğrendim ki;

Her ne durumda olursak olalım özgüven ve cesaret şart!

İlk önce kendinize inanmanız gerekiyor. Bunların oluşması içinde, bilmek, öğrenmek ve uygulamak gerekiyor.

Hayata bakış açınız çok önemli. Yola baştan ben bu işi başaramam ki diye çıkıyorsanız, kaybettiniz zaten. Konferans’ta yaklaşık 500 kişi vardı. Diksiyon üzerine birkaç tekerleme okuduk 500 kişi ile birlikte. Defalarca denedik. Herkes başka bir sesten, başka hatalar yaptı. Bilmeyenler çoğunluktaydı, nasıl nefes alacak, nasıl sesini dengeleyecek. Ve ekranda ki zor tekerlemeyi görenler korktu ve en baştan kabul edemediler zorluğu. Sonra öğrendiler, çalıştılar ve 500 kişi en doğru şekilde başardı tekerlemeyi okumayı.. Çünkü Dinlediler, öğrendiler ve denediler.

Bir de bizim toplum’da yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi utanma duygusu.

Cem Öğretir, bu konuya değindiğinde kendisine bizim yetiştirilme tarzımızda bir hata olduğunu söyledim.

Dedim ki ‘’ Bence sorun bizim yetiştirilme tarzımızda Cem bey. Özellikle Anadolu insanı dediğimiz bir kısım’da bastırılmışlık duygusu var. Çocuklar yetiştirilirken, onu yapma kızım ayıp, o yenmez oğlum ayıp, bu söylenmez ayıp. Sonra biz o çocuklardan utanmamalarını bekliyoruz.’’

Sayın Öğretir bana bu konuda hak verdi. Çünkü Toplumsal faktörler de bizi çok etkiledi. Mesela Babaanne’min kızlar onu yapmaz, kızlar oraya gitmez, kızlar öyle erkekler böyle diye diye… Biz kendimizi bulamadık. Ama çok şükür ki, eğitim aldık kendimizi geliştirdik, her şeyin farkına vardık…

Peki, bunu yapamayanlar ne yapacak? Gerek var mı çocukları bu kadar bastırarak yetiştirmeye?

Bırakalım onlar kendi karakterlerini, kişiliklerini tanısınlar. Bırakalım istedikleri bölümü okuyup, istedikleri meslekleri yapsınlar. Çocukların sadece korunmaya ihtiyacı var, bastırılmaya değil.

Ben Kahramanmaraşlıyım. Bizim oralarda eskisi kadar olmasa da hala baskılar, aşırı korumacı tavırlar hâkim. Ben haber spikerliği yapıyorum ve mesleğim büyüdüğüm yer için çok da uygun bir meslek değil. Ama ailem bana destek çıktı, ayaklarımın üzerinde durmam için yol gösterici oldu. Ama hangi kapıları seçmem gerektiğini bana bıraktı. Gün bu gün, ben bütün zorluklara göğüs gerebiliyorum. Ne iş yapacağımı, kimlerle görüşeceğimi ve nereye gitmem gerektiğini çok iyi biliyorum. Çünkü benim duygu ve düşüncelerime değer verildi. Kötülükler gösterildi, anlatıldı ama asla baskı gösterilmedi. Ve şimdi her tanıştığım insan bana olgun olduğumu söylüyor. Bunu aileme borçluyum. Çünkü onlar kendilerine yapılanları bana yapmadılar. Bu yüzden bugün, bu yaşta, bu noktayım…

Sevgili Cem Öğretir, o kadar güzel bir gün yaşattı ki bize gerçekten de konferans çıkışında söylediği bütün duyguları hissettik. Hayata karşı biraz daha umutlandık. Çünkü yapabildiğimizi gördük, inandık, denedik ve başardık.

Lütfen, siz de inanın, kendinize güvenin ve harekete geçin göreceksiniz başaracaksınız…

Ve lütfen bir alan hakkında başarılı olmak istiyorsanız, eğitim alın, o alan hakkında videolar izleyin, o alanda çalışan insanlarla tanışın, her şeyin başı olan iletişimi kullanın…

 

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.