1 milyon turist nerede yatacak?

Kurban Bayramı’nın on güne uzatılmasıyla tatil hareketliliği hafta sonu başladı. Büyükşehirlerden tatil ilçelerine adeta göç yaşanıyor. Hava, kara, deniz trafiği arttı.

İddia o ki Muğla’ya bayram süresince 4.5 Milyon yerli turist gelecek. Marmaris’te beklentinin ise 1 Milyon turist olduğu ulusal basındaki haberlere yansıdı.

Bu rakamlar gerçek mi? Marmaris’te yaklaşık 75 Bin yatak var. Kırsal Mahallelerdeki yatak sayısının ise yaklaşık beş bin olduğu belirtiliyor.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu’na “1 Milyon turisti” sordum. Bu rakamın ne yatak ne de Marmaris’in yüzölçümü açısından mümkün olmadığını söyledi.

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı da basına yansıyan 1 milyon turist sayısının Türkiye genelindeki paket tur satışlarına yönelik beklentiyi ifade ettiğine dikkat çekti.  Marmaris’te bayram süresince yaklaşık 25 Bin turist bekleniyor. Geceleme hesabı yapıldığında bu 100 Bin rakamına ulaşıyor. Yani Marmaris’e gelecek bir milyon turist haberinde bir sıfır fazla!

Turizmciler Marmaris’te bayramda 100 Milyon Lira’lık gelir beklentisi içinde… Bu da turizmci için doping etkisi yaratacak.

Marmaris’te trafik kabusa dönmesin!

Marmaris için bayram hareketliliği deyince akla ilk gelen sorun şüphesiz trafik. Caddelerdeki yoğunluk bir yana otopark sorunu da en üst seviyelere çıkıyor. Yüzlerce araç ilçeye giriş yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Kimi zaman araçlar caddelerde boncuk gibi diziliyor.

Marmaris Belediyesi bayram nedeniyle trafikte kampanya başlattı. “Yayaya saygılı Marmaris’e hoş geldiniz” mesajları ilçenin çeşitli yerlerine yerleştirdi. Sürücülere yayalara yol verme konusunda olumlu  bir mesaj. Belediyenin bir diğer kampanyası ise bayramda bisiklet kullanılması çağrısı üzerine.  İçişleri Bakanlığı da “frene değil, kurala güven” diyerek sürücüleri uyarıyor. Bu kampanyaların hepsini çok önemsiyorum. Bütün sürücüleri önce kendi sonra da sevdikleri için bu çağrılara kulak vermeye davet ediyorum.

“Marmaris temiz, temiz kalsın”

Marmaris, Türkiye’nin belki de en temiz tatil ilçesi.  Avrupa’nın birçok  turistik şehirlerinin standartlarının üzerinde olduğu da söyleniyor.  Bunu biz değil, Marmaris’e tatile gelenler belirtiyor. Ancak kimi tatilciler aynı duyarlılığı temiz tutma konusunda göstermiyor. Hafta sonu denize atılan çöpler bile gözle görülür şekilde artmıştı. Plajda çekirdek ve izmarit atıkları da öyle… Çocuk parklarında da yoğunluk arttıkça çöp çoğalıyor. Annelere, babalara sesleniyorum. Çocuklarınızın yüzdüğü, oynadığı, eğlendiği bu alanlara çöp atmayın, attırmayın!

Kitapseverler çifte bayram yapacak

Marmaris’te bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kitap Günleri 19 Mayıs Gençlik Meydanı’na devam ediyor. Kitapseverler bu etkinlikle çifte bayram yapacak. Marmaris’e tatile gelenler için de anlamlı bir etkinlik. Sevilen birçok yazar bayram süresince Marmaris’e gelecek, okurlarıyla buluşacak. Yazarların söyleşi ve imza günlerini web sitemizin ajanda bölümünden takip edebilirsiniz. Herkese keyifli ve bol kitaplı bir bayram tatili diliyorum.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.