TÜRSAB Başkanı Ukrayna pazarının nabzını tuttu

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ana turizm pazarlarındaki mevkidaşlarıyla 2021 sezonu için görüşmelerini sürdürüyor.

TÜRSAB Başkanı Ukrayna pazarının nabzını tuttu

Bağlıkaya görüşmede Mariana Oleskiv'e, ''Ukrayna bizim önde gelen turizm pazarlarımızdan biri. Pandemi döneminde bile Türkiye’yi ilk ziyaret eden misafirlerimiz Ukraynalıydı. Buraya gelmeler moralimizi yükseltti ve bu zorlu dönemi geçirmemize yardımcı oldu. Pandemiye rağmen 2020 yılının on aylık döneminde 900 binden fazla Ukraynalıyı ülkemizde konuk ettik. Bu nedenle Türkiye turizminde önemli bir yere sahipsiniz. Bildiğiniz gibi, turizm sektörlerimiz arasında güçlü bir bağ ve stratejik bir ilişki var. Öte yandan, Ukrayna kolay ulaşımıyla bizim için büyük turizm potansiyeli olan bir yer. Bu da Türk ziyaretçiler için çok değerli bir yer olmasını sağlıyor” dedi.

Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv ise 2020 yılında ülkesinin vatandaşları için Türkiye’nin bir numaralı turizm durağı olduğunu belirtti.

İnsanlar seyahat etmeyi çok özlediğine dikkat çeken Oleskiv 2021 yılının Türkiye'nin şehir gezileri satması için büyük bir fırsat olabileceğini ifade ettti. Özellikle Lviv, Odesa ve Kiev gibi büyük şehirlerde yaşayan Ukraynalılar için bu şehir gezilerinin büyük bir pazar olduğuna işaret eden DART Başkanı, şu değerlendirmeyi yaptı:

''Çünkü insanlar artık kendi ülkelerinde bulunmaktan sıkıldı. Şu anda birçok arkadaşım İstanbul’a gitti. Bence başka şehirleri de hafta sonu için ya da üç dört günlüğüne böyle bir durak hâline getirebilirsiniz. İnsanlar bütçe dostu havayollarıyla Avrupa şehirlerine gidiyordu ama şu an AB kapıları kapalı. Bu Türkiye için bir fırsat. Kapadokya, Ukraynalıların pek bilmediği bir bölgeydi ama 2020 yılında sosyal medya ve Instagram’dan oraya ait birçok fotoğraf gördüler ve ilgileri arttı. Lezzetleriyle Unesco Listesi’ne giren Gaziantep de yemekleri ve bölgenin ruhuyla Ukraynalılar için bir başka durak olabilir.” sözleriyle Türkiye’nin, Antalya dışında diğer bölgelere de ilginin artmaya başladığını ifade etti.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.