Suikast timi duruşması ertelendi

Suikast timi duruşması ertelendi 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a b-suikast girişiminde bulunan 37 kişi için 'Nitelikli yağma' suçundan açılan dava Kovid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Suikast timi duruşması ertelendi

15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanına yönelik suikast girişiminde bulunan aralarında eski bir Tuğgeneral'in de bulunduğu 37 sanık 'Cumhurbaşkanına suikast, uikast davasından çoğu 4'ekez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanıklar hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı 2019 yılında yeni bir iddianame hazırlayarak haklarında 'Nitelikli yağma' suçundan yargılanmalarını istemişti.

Bugün yapılan duruşmaya sanık avukatlarından sadece birisi katıldı. Mahkeme heyeti, Kovid-19 salgını nedeniyle Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun genelgesini okudu ve bazı sanıkların savunma için ek süre talebi değerlendirildi.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda, mağdur polis memurlarının Cumhurbaşkanlığı koruma polisi olmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na davanın ihbar edilmesi, 4 sanığın savunmalarının yeniden alınmasını ve mağdur polis memurlarının katılan sıfatıyla mahkemeye katılımının kabulüne karar verdi. Ayrıca önümüzdeki duruşmanın Ses ve Görüntü Sistemi ile duruşmalara katılımları kararlaştırılırken duruşma 30 Kasım 2020'ye ertelendi.

İddianamede, derdest edilen polis memurlarının ifadelerine göre; silah, telsiz, kimlik gibi eşyaları sanıklar tarafından zorla alınarak TCK'nın 148. Maddesinde yer alan "Nitelikli yağma" suçu işledikleri, yağma suçunun, gece vakti, müştekilerin görev yaptıkları iş mahallinde silahlı ve birden fazla kişiyle işlendiği için TCK'nın 149/1 maddesinde düzenlenen nitelikli halleri oluşturduğu yer aldı.

İddianamede, sanıklar hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmaması gerektiği kanaatine varıldığına da yer verildi.

Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Anayasayı ihlal, Cumhurbaşkanına suikast, kasten adam öldürme, kasten adam öldürmeye teşebbüs, kamu malına zarar verme, mala zarar verme, silahla tehdit, kamu görevlisine hakaret, Cumhurbaşkanına hakaret, kasten nitelikli yağma, zincirleme olarak kişiyi hürriyetinden yoksun koyma ve konut dokunulmazlığına ihlal suçlarından yargılanmışlar ve 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmışlardı.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.