MUĞLA VALİSİ İDRİS AKBIYIK'IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Kıymetli Öğretmenler, 1928 yılında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü büyük bir heyecanla karşılıyoruz.

MUĞLA VALİSİ İDRİS AKBIYIK'IN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
Kıymetli Öğretmenler,
1928 yılında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü büyük bir heyecanla karşılıyoruz.
Kuşkusuz kâinatın en kutsal mesleklerinden olan öğretmenlik, fedakârlık isteyen onurlu mesleklerin başında gelir. Her daim ve her koşulda bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz geçmişten geleceğe rehberliğin ve gelecek nesli oluşturan evlatlarımızıngelişimlerinin, daha ileri hedeflere doğru yürümelerinin köprüsü vazifesini üstlenirler.
Bizlerden geleceği devralarak muhteşem mazimizin daha muhteşem bir geleceğine götürecek yavrularımızısevgiyle, eğitimleöğretmenlerinden feyiz alarak bir insan olmanın güzelliklerini taşıyacaklardır. Bu yavrularımız sadece ülkemizin geleceğini değil dünyanın geleceğini de sevgileriyle ilimleriyle ve insana ait kıymetleriyle taçlandıracaklardır. Öğretmenlerimiz, yetiştirdikleri bu kıymetli evlatlarının geldikleri yerlerde gösterdikleri başarıları gördükçe mesleklerinin manevi karşılığını fazlasıyla yaşamış olacaklardır.Böylece öğretmenler bütün mesleklerin içinde en soylu görevi üstlenmişlerdir. Görevlerin en soylusunu icra ederler. Geleceğimizi, hiç tereddütsüz emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz kendilerine duyulan güvenin sorumluluğunu bir ömür boyu taşırlar.
Sevgili Öğretmenler;
Şüphesiz ki hepimizin göz nuru sevgiliyavrularımızın, geleceğimizin teminatıgençlerimizin hayata hazırlanmasında sizlere büyükmesuliyetler düşmektedir. Sizlerden en büyük beklentimiz, her şeyden önce iyi insanlardan oluşmuş bir toplum meydana getirmeyi ve millî-manevi-kültürel değerlerin yanı sıra evrensel ilkeleri de özümsemiş, benimsemiş fertler yetiştirmeyi temel amaç edinmenizdir.
Öğrencilerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilerek bilimi rehber edinen, takip eden, eleştirel ve yaratıcı düşünme yetisi gelişmiş, aklını ve duygularını özgür iradesiyle yönetebilen, öz güveni yüksek, sorumluluklarının bilincinde, üretken, sanata duyarlı, hayata sevgi ve saygı ekseninde bakabilen, adil ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirilmesi de asli hedeflerimizdendir.
Ülkemizin daha da gelişmesi için “biz” idrakiyle yol alan bir tefekkürün yaşatılması hayati bir öneme sahiptir. Buhedefleri tutturabilmek güçlü bir irfan ordusuyla mümkündür. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle işaret ettiği üzere “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet adını almak yeteneğini kazanamamıştır.”
Devletimizin “Güçlü Toplum, Güçlü Türkiye” hedefine ancak nitelikli bir nesil, özgün ve milli bir eğitim öğretim politikası ile ulaşmamız mümkündür. Son dönemde eğitime yapılan yatırımlar bu hedefe bizi adım adım yaklaştırmaktadır.
Biliyorum ve inanıyorum ki siz de aynı hassasiyetlerle ve omuzlarınızdaki ağır mesuliyetin bilinciyle hareket etmektesiniz. Evlatlarımızı zihnen ve ahlaken donatmakta, daha müreffeh yarınlar için doğru ve sağlam adımlar atmaktasınız. Yürüdüğünüz bu uzun soluklu yolda daima yanınızda olduğumu ve samimiyetle, özveriyle gösterdiğiniz gayretleri takdirle karşıladığımı bir kez daha vurguluyor; ilimiz eğitimine sunduğunuz değerli katkılardan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, bu kutsal görevi başında şehit olmuş, hayatını kaybeden tüm eğitim neferlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu bir yaşam temenni ediyor, sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.