Muğla pazarında Kovid-19 rahatlığı

Muğla pazarında Kovid-19 rahatlığı -15 Mayıs'tan itibaren maske takma zorunluluğu bulunan Muğla'da, Menteşe ilçesindeki halk pazarında vatandaşlar sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak iç içe alışveriş yaptı.

Muğla pazarında Kovid-19 rahatlığı

Kovid-19 salgın tedbirleri kapsamında önce hava, deniz ve kara ulaşımının kısıtlandığı Türkiye'nin önemli turizm merkezi Muğla'da sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte Aydın ve Antalya ile Burdur illerinden giriş ve çıkışlar serbest bırakılmıştı. Son olarak Denizli ili ile de araç giriş çıkış trafiğe açılmasının ardından Menteşe ilçesinde kurulan halk pazarında Aydın ve Denizli'den gelen pazarcılar ile halk pazarında yoğunluk yaşandı.

Perşembe günleri kurulan ve bölgenin en büyük halk pazarında vatandaşlar çoğu zaman sosyal mesafe kurularına uymayarak tezgahlar başında kalabalık gruplar oluşturdu. Bazı vatandaşlar ise 65 yaş üstünün sokağa çıkmasının yasak olmasına rağmen, pazarda 65 yaş üstü çok sayıda vatandaşın alışveriş yaptığını ileri sürdü.

Pazar alışverişine gelen ve tezgah açan vatandaşların büyük çoğunluğu koruyucu maske k-taktıkları görülürken, Pazar alışverişi yapan vatandaşların sosyal mesafeye uyduklarını söyleyen vatandaşlar olduğu kadar kısıtlamaların kalkmasından şikayet eden vatandaşlar da yer aldı.

Vatandaşlar, "Tezgaha olan mesafeyi genelde uyuyorlar. Pazarda gezen vatandaşların hepsini dikkat edemeyiz ama Muğla kurallara uyuyor" derken salgın tedbir kurallara uyan kimsenin olmadığını belirten vatandaşlar, "Kısıtlamalar kalkmadan önce iyiydik. Ama dana sonra kimse uymuyor. Dışarıdan kimseyi koyvermeyeceklerdi. Bize aralık oturun diyorlar. Biz uyguluyoruz. Köy yerinde biz hiç dışarı çıktığımız yok. Ama burada herkes 65'in üzerinde pazarda. Bunu uygulayan yok. Sosyal mesafeyi hiç uygulayan yok" dediler.

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.