Marmaris'te referandum itirazı

Marmaris CHP koordinesinde, 2 siyasi parti ve 14 sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan onlarca kişi Yüksel Seçim Kurulu’na referandum sonuçlarına itiraz dilekçesi verdi.

Marmaris'te referandum itirazı

Marmaris Cumhuriyet Halk Partisi koordinesinde, 2 siyasi parti ve 14 sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan onlarca kişi adliye binasında bir araya geldi. Marmaris Yüksek Seçim Kurulu’na verilmek üzere dilekçeler dağıtıldı. Dilekçelerini dolduranlar uzun kuyruklar oluşturarak sırayla Marmaris Yüksek Seçim Kurulu kalemine teslim etti.

Sivil polislerin yoğun güvenlik önlemi aldığı Marmaris Adliye binası önünde CHP İlçe Başkanı Acar Ünlü basın açıklaması yaptı. Referandum süresince ve oy verme günü yaşanılanlara şahit olduğumuz için yasal hakkımızı kullanarak itiraz ettiklerini belirten Ünlü, “ Bu seçimlerin OHAL kapsamında yapıldığını unutmamak gerekir. Devletin tüm imkânlarını bir kesim tarafından kullanılırken hayır cephesi hiçbir imkândan faydalanamadığı gibi çeşitli kurumların baskısıyla karşı karşıya kalarak kısıtlandırıldık. Referandum süresince devletin imkânları vatandaşlarına baskı aracı olarak kullanıldı. Devletin valisi, kaymakamı ve çeşitli yetkilileri seçim çalışmalarına bire bir katıldı. Bunları gördükçe seçimin meşru olmadığını fark ettik. Seçim günü mühürsüz oyların kabul edilmesiyle, Yüksek Seçim Kurulu’nun kendi kanun ve hükümleriyle yanlış yaptığını yaşadık. Bu seçim meşrutiyetini kaybetmiş ve vatandaşlarını derinden yaralamış, güven kalmamıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin birer vatandaşı olarak referandumun iptal edilmesini istiyoruz. YSK, arkasında mühür olmayan oy pusularından kaç tane evet ve hayır çıktığını söylemek zorundadır. YSK, bunu kabul etmeseydi seçim sonucunun nasıl değişeceğini hep birlikte görecektik. Hayır, cephesi yüzde 50 üzerinde oy aldığına inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vicdanı yaralanmıştır. Bir an önce vicdanlar rahatlatılmalı ve gerçekler açıklanmalıdır. Bunlar yapılmadığı takdire kimse kendini meşru görmesin” dedi.

Marmaris Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kasım Çağlı, “ Yapılan haksızlığı herkes gördü. Bu yaşanılanlara duyarsız kalmak istemiyoruz. Yapılan şaibeli referandumun iptali için dilekçemizi verdik” dedi.

Açıklama sonrası grup, ellerinde dilekçelerini göstererek tempolu alkışlar tuttu. Bazı kişiler “Bu seçim meşru değildir” diye bağırdı. Grup, sivil polislerin yoğun güvenliği altında sessizce adliye binasından ayrıldı.

İTİRAZ DİLEKÇESİ VERENLER

CHP, Vatan Partisi, Demokrat Parti, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Veli-Der, Kıyıları Koruma ve Gözetleme Derneği, Marmaris Halk Harekâtı, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD), Türkiye Emekli Subaylar Derneği(TESUD), Eğitim-Sen, Bir İnsan Derneği, Vardiya Bizde Platformu, Marmaris Belediyesi Kent Meclisi Kadınlar Grubu, Türkiye Emekli ve Malulen Astsubaylar Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD), Marmaris Hayvan Hakları Koruyucuları Derneği

 

YORUM YAZ

** Yorumunuzun sorumluluğu size aittir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmadı. İlk yorumu siz yapın.